NOVINKY / LETIŠTĚ MARCHANICE - PŘÍRODNÍ CHRÁNĚNÁ PAMÁTKA:

Letošní ročník festivalu je v mnoha ohledech specifický. Samotný areál festivalu bude umístěn na části plochy přírodní chráněné památky Letiště Marchanice, kde je předmětem ochrany evropsky významný druh - sysel obecný (Spermophi/us citellus) a jeho biotop.

Souhlas s uspořádáním festivalu se proto neobešel bez nezbytných povolení a stanovených podmínek, které je třeba VŠEMI ÚČASTNÍKY FESTIVALU RESPEKTOVAT.  

Sysel obecný dorůstá délky okolo 20 centimetrů a dosahuje váhy 200 až 400 gramů. Má hustý, hnědavý, přiléhavý kožich, velké oči, malé ušní boltce a krátký ocas. Je to denní zvíře, které si hloubí nory, ve kterých spí. Žije především v jihovýchodní Evropě a Malé Asii, ale místa jeho výskytu zasahují i do České republiky, kam se rozšířil s nástupem zemědělství. Dříve to byl hojný škůdce, dnes se ale v české přírodě stává vzácností. Z těchto důvodů je sysel kvalifikován jako kriticky ohrožený druh (C1) a podléhá ochraně z celoevropského hlediska (dle zákona č. 114/1992 Sb. a vyhlášky č. 395/1992 Sb.). Letiště MARCHANICE obývá jedna z nejpočetnějších kolonií na území ČR.

Tímto Vás chceme požádat , aby jste na sysla brali maximální ohled a respektovali jeho základní potřeby (strava). Jednou ze zásadních věcí je NESTAVĚT stan přímo nad vchodem do nory (vstupy budou viditelně označeny). Další přísný ZÁKAZ se bude týkat PSŮ a jejich pohybu byť jen ve stanovém městě. V tomto případě návštěvník za doprovodu psa nebude na letiště vpuštěn. Děkujeme za pochopení a váš RESPEKT.                  

Organizátoři

Odkazy:

http://www.zachranneprogramy.cz/index.php?docId=6028&parentId=6023&spec=zivocichove http://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=247 http://www.prirodainfo.cz/karta.php?cislo=3037.00

16.06.2015 23:45 | Autor: Tom | Shlédnuto: 5553x
KANÁLY:
ODBĚR NOVINEK:

 
 
© designed by Jakub Jelínek, programed by Jakub Pavlék
Návštěvníků: 6106056 | Online: 4