NOVINKY / LETIŠTĚ MARCHANICE VYŠKOV - PŘÍRODNÍ PAMÁTKA A DĚJIŠTĚ FPP 2017:

Pro letošník rok 2017 se areál a jeho umístění nemění - stále bude součástí plochy přírodní chráněné památky Letiště Marchanice, kde je předmětem ochrany evropsky významný druh - sysel obecný (Spermophi/us citellus) a jeho biotop.

Populace sysla obecného proti loňsku vzrostla, což by mohlo poukazovat na to, že konání Festu Pod Parou v této lokalitě nemá negativní vliv na tento chráněný druh živočicha. Z pohledu pořádání festivalu je to pozitivní signál.

Souhlas s uspořádáním festivalu prošel za podmínek, které je třeba VŠEMI ÚČASTNÍKY FESTIVALU RESPEKTOVAT. Tímto Vás chceme požádat, aby jste na sysla brali maximální ohled a respektovali jeho základní potřeby (strava). Jednou ze zásadních věcí je NESTAVĚT stan přímo nad vchodem do nory (vstupy budou viditelně označeny). Další přísný ZÁKAZ se týká PSŮ a jejich pohybu byť jen ve stanovém městě.  NEBUDEME AKCEPTOVAT ve stanovém městečko ani osoby bez festivalových pásek, což je významnou změnou proti loňskému ročníku. Děkujeme za pochopení a váš RESPEKT.  

Sysel obecný dorůstá délky okolo 20 centimetrů a dosahuje váhy 200 až 400 gramů. Má hustý, hnědavý, přiléhavý kožich, velké oči, malé ušní boltce a krátký ocas. Je to denní zvíře, které bydlí v norách. Žije především v jihovýchodní Evropě a Malé Asii, ale místa jeho výskytu zasahují i do České republiky.  Jeho výskyt je v české přírodě vzácností. Z těchto důvodů je sysel kvalifikován jako kriticky ohrožený druh (C1) a podléhá ochraně z celoevropského hlediska (dle zákona č. 114/1992 Sb. a vyhlášky č. 395/1992 Sb.). Letiště MARCHANICE obývá jedna z nejpočetnějších kolonií na území ČR.

20.07.2017 16:34 | Autor: Martin | Shlédnuto: 5729x
KANÁLY:
ODBĚR NOVINEK:

 
 
© designed by Jakub Jelínek, programed by Jakub Pavlék
Návštěvníků: 8500638 | Online: 2